Często zadawane pytania
  • Czy zamontowanie instalacji gazowej ma wpływ na żywotność silnika?

Jeżeli, instalacja gazowa została prawidłowo dobrana, odpowiednio zamontowana, dokładnie wyregulowana oraz jest systematycznie serwisowana to nie ma ona wpływu na żywotność silnika.

  • Czy silnik z instalacją LPG traci moc?

Montaż instalacji nie zmniejsza w żaden sposób mocy silnika. W przypadku współczesnych instalacji sekwencyjnych, różnica między mocą auta na benzynie oraz gazie nie powinna być zauważalna.

  • Jakie będzie spalanie auta po montażu instalacji gazowej?

Spalanie benzyny nie zmieni się. Przyjęło się, że spalanie gazu z samych jego właściwości powinno być większe od benzyny. Zazwyczaj podaje się wzrost spalania gazu w stosunku do benzyny nie większy niż 20%. Nie jest to regułą i bardzo dużo zależy od danej instalacji oraz sposobu jej ustawienia.

  • Ile waży instalacja gazowa?

Waga typowej instalacji, ze zbiornikiem zatankowanym do pełna to około 60kg w zależności od rodzaju butli może się ona wahać w granicach 50-70kg.

  • Czy fabryczna instalacja gazowa to dobry wybór?

Fabryczne instalacje gazowe sprawiają częste kłopoty. Nierzadko są to instalacje montowane przez salony dealerskie i tak naprawdę nie są “fabryczne”. Zazwyczaj zawierają tanie komponenty, często nietypowe przez co trudne w późniejszym serwisowaniu. Błędy montażowe też nie są rzadkością w tego typu rozwiązaniach.

  • Czy warto kupić auto z instalacją gazową?

To zależy od konkretnego auta i instalacji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sterownik gazowy, aby był on producenta, którego serwis jest ogólnodostępny. Jest to warunek bezwzględny aby zakup takiego auta miał sens. Dodatkowo warto sprawdzić czas jaki pozostał do końca legalizacji zbiornika oraz stan wtryskiwaczy i parownika. Zakup auta z instalacją gazową warto skonsultować ze specjalistą.

  • Czy warto sprowadzić z zagranicy auto z instalacją gazową?

Ze względu na konieczność legalizacji zbiornika gazowego na terenie Polski, co w praktyce oznacza jego wymianę wraz z wielozaworem, oraz brak dostępu do dokumentacji technicznej i oprogramowania zagranicznych producentów instalacji, nie polecamy sprowadzać aut z instalacjami gazowymi.  Lepszym rozwiązaniem jest sprowadzenie auta bez instalacji i dokonanie montażu na terenie Polski.

  • Na ile wystarcza instalacja gazowa?

Legalizacja butli to okres 10 lat, po tym czasie butle należy wymienić. Żywotność wtrysków i reduktora można przyjąć na poziomie 100’000-300’000 przejechanych kilometrów.

  • Ile czasu trwa montaż instalacji gazowej?

Wszystko zależy od stopnia skomplikowania samochodu. W najprostszych autach montaż wraz z regulacją może zająć 6 godzin. W najbardziej wymagających  przypadkach czas montażu, może sięgnąć nawet 16 godzin. Średni czas można określić na poziomie 8 godzin.

  • Jak serwisować instalację gazową?

Serwisowanie instalacji gazowej polega na regularnej kontroli jej stanu. Ważna jest wymiana filtrów gazu oraz sprawdzenie szczelności połączeń (gazowych i wodnych). Istotne jest sprawdzenie parametrów sterownika gazowego oraz ciśnienia gazu. Dodatkowo zalecana jest kontrola układu zapłonowego (głównie świec).